فنکویل

فن کویل

فن کویل BTN آخرین بخشی از یک سیستم تهویه مطبوع است که به صورت مستقیم در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه شامل یک فن دمنده و یک مبدل حرارتی (کویل) سرد و گرم است تا عمل انتقال حرارت و تهویه هوا را به صورت جابجایی اجباری انجام دهد. به هر کویل دو لوله متصل می شود که یکی لوله ورود آب گرم از بویلر در زمستان یا لوله ورود آب سرد چیلر در تابستان و دیگری لوله مخصوص برگشت آب به موتور خانه مرکزی است. فن کویل ها می توانند هم به صورت دستی توسط سوئیچ خاموش/روشن و هم از طریق ترموستات کنترل شوند و به دلیل سادگی و انعطاف پذیری در نصب و راه اندازی، می توانند نسبت به دیگر سیستم های HVAC مشابه، اقتصادی و کاربردی تر باشند.

 

اجزای تشکیل دهنده ی فن کویل

1- کویل های گرمایش و سرمایش

2- فن

3- فیلتر هوای با قابلیت تعویض و شستشو

4- شیرهای فلکه و هواگیری

کنترل درجه حرارت توسط ترموستات، مقدار رطوبت توسط هیومیدستات، مقدار هوا توسط فن و مقدار هوای تازه به روشهای متداول انجام می‌شود. استفاده از هوای تازه نیازمند تنظیم درجه حرارت آن تا دمای اتاق است تا در صورت خاموش بودن فن کویل، افراد احساس عدم آسایش نکنند و فیلتر، از نوع فیلتر خشک بوده که قابل شستشو است.

امروزه فن کویل ها از نظر محل نصب در اشکال و طرح های مختلفی ساخته می شوند که عموما عبارتند از فن کویل سقفی توکار، سقفی زمینی، دیواری، کاستی یک طرفه و کاستی چهار طرفه.

  • فن کویل سقفی توکار  BTN یکی از انواع پرکاربرد است. از ویژگیهای این مدل داشتن فیلتر قابل شستشو، تعمیر و نگهداری آسان و مهمتر از همه صدای کم است.
  • فن کویل سقفی زمینی  BTN نوعی دیگر است که در انواع بالازن و یا روبروزن ارائه می شود و بسته به نوع کاربری می تواند به صورت روکار، در سقف یا زمین نصب شود.
  • فن کویل دیواری BTN  از انواع پرکاربرد دیگری است که در مکان هایی که از سرمایش مرکزی استفاده می کنند به جای اسپلیت یونیت ها استفاده می شود.
  • فن کویل کاستی BTN که نوعی پر طرفدار است و به واسطه نصب و اجرای آسان و همچنین پوشش همه جهات در نوع چهار طرفه آن به میزان زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.

انوع فن کویل از نقطه نظر موقعیت لوله های کویل بر دو نوع دست راست و دست چپ تقسیم می شوند. در لوله کشی موتورخانه تا فن کویل، برای کارکرد دو فصلی (تابستانی-زمستانی) دو سیستم زیر استفاده می گردد:

فن کویل و سیستم دو لوله ای (Two Pipe System)

 

سیستم دو لوله ای از یک لوله رفت و برگشت مشترک برای سیستم تابستانی و زمستانی استفاده می شود که بیشتر در مناطقی که اختلاف دمای تابستان و زمستان کم است استفاده می گردد.

فن کویل و سیستم چهار لوله ای (Four Pipe System)

 

در سیستم چهار لوله ای از دو سری لوله رفت و برگشت مجزا جهت سیستم تابستانی و زمستانی استفاده می گردد. این سیستم بیشتر در مناطقی که نیاز به کنترل انعطاف پذیرتری از لحاظ درجه حرارت دارند استفاده می گردد.

شرکت BTN با بیش از سه دهه پشتوانه در امر تهویه مطبوع و ارائه معتبرترین برندهای حال حاضر جهان، از برند های هیتاچی و گری در سبد کالایی خود بهره می برد.

سیستم‌های تهویه مطبوع BTN از فن دمنده هوا و کویل تبادل حرارت سرد و گرم تشکیل شده است. این دستگاه برای تأمین هوای مطبوع در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می‌گردد. دو کویل سرد و گرم در فن کویل وجود دارد که هر کدام دو لوله دارند. یکی از لوله‌ها برای ورود آب گرم از سمت بویلر مخصوص فصل زمستان است. لوله دیگر، لوله آب سرد چیلر برای فصل تابستان است. لوله دوم نیز برای بازگشت آب به موتورخانه مرکزی تعبیه شده است. فن کویل‌ها به دو نوع دستی یا ترموستات کنترل می‌شوند. نصب و راه‌اندازی ساده و منعطف فن کویل‌ها باعث شده که فن کویل‌ها نسبت به سایر سیستم‌های HAVC مشابه مقرون به‌صرفه‌تر و کاربردی‌تر باشند.

 

اجزای تشکیل‌دهنده فن کویل

 

فن کویل‌ها برای تهویه هوای مطبوع اجزا و قطعات مختلفی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • کویل گرمایش و سرمایش
  • فن
  • فیلتر هوا قابل شستشو و قابل تعویض
  • شیر فلکه و هواگیری

درجه حرارت در فن کویل‌ها با ترموستات کنترل می‌شود و میزان رطوبت نیز با هیومیدستات. فن نیز کنترل میزان هوا را برعهده دارد. فن باید هوا را از محیط جذب کند و سپس از طریق کویل هوای تازه را به سمت خروجی فن کویل هدایت کند. فن‌های سانتیرفیوژ فوروارد مستقیماً از طریق شفت به موتور محرک وصل هستند. فن کویل‌ها را عمدتا فلزی یا پلیمری تولید می‌کنند و سبک هستند. فن کویل‌ها بسته به ظرفیتشان می‌توانند یک تا چهار فن داشته باشند. دیگر قطعه موجود در فن کویل‌ها الکتروموتور است که معمولاً سه دور یا چهار دور تک و دو شفت هستند. الکتروموتور نیز مستقیماً از طریق شفت به موتور وصل می‌شود.

کویل موجود در فن کویل‌ها را از جنس مسی با پوشش فین آلومینیومی می‌سازند که کار تبادل حرارت را بهتر انجام دهد. آب گرم و آب سرد موردنیاز برای فصل زمستان و تابستان در کویل جریان می‌یابد. فن کویل‌ها مجهز به فیلتر هستند که بسته به نوع فن کویل انواع مختلف آلومینیومی چند لایه یا پلیمری دارند. کار فیلتر که در قسمت ورودی هوا به درون فن کویل تعبیه می‌شود جلوگیری از ورود آلاینده‌ها و گردوغبار به داخل فن کویل است.

قطعه دیگر تشتک است که آبی که در فصل گرما روی کویل تقطیر می‌شود را جمع‌آوری می‌کند. شیب تشتک به سمت خروجی طراحی شده است که با شیلنگ مخصوصی به هم متصل شده‌اند. فن کویل از طریق طرح‌های توپولوژی متفاوت مانند بازگشت مستقیم (Direct Return)، بازگشت معکوس (Reverse Return) و یا سری منفصل (Series Decoupled) به شبکه لوله کشی متصل می‌شود.

کاربرد و ویژگی‌های فن کویل‌ها

 

فن کویل‌ها را برای تهویه مطبوع در اماکن اداری، هتل‌ها، مدارس و ساختمان‌های مسکونی و تأمین سرمایش و گرمایش در فصل گرما و سرما در محیط‌های بزرگ استفاده می‌کنند. در اماکنی که میزان هوای تازه و رطوبت هوا باید به‌صورت دقیق کنترل شود استفاده از فن کویل‌ها چندان مناسب نیست. مزیت فن کویل تمام آبی این است که دمای هر اتاق را به‌صورت مستقل کنترل می‌کند. معمولاً در هتل‌های ۴ و ۵ ستاره بیشتر از فن کویل‌های چهار لوله‌ای استفاده می‌شود. فن کویل‌ها انعطاف‌پذیری بالایی دارند و می‌توان آن‌ها را در فضاهای مختلف با ظرفیت‌های متفاوت نصب کرد. انواع مختلف فن کویل‌ها می‌تواند بسته به نوع کاربری هر نوع سلیقه‌ای را پوشش دهد. نکته جالب دیگر پیرامون فن کویل‌ها عدم نیاز به کانال کشی است که ظاهر نصب زیباتری در معماری ساختمان دارد. دیگر مزیت جالب توجه فن کویل‌ها عدم انتقال آلودگی از یک اتاق به اتاق دیگر است. البته در کنار مزایای بی‌شمار، فن کویل‌ها معایبی هم دارند مانند زمان طولانی تعمیر که باید در خود محل نصب انجام شود. اگر دستگاه هواساز مرکزی رطوبت‌زدایی نکند، استفاده از فن کویل در نواحی با رطوبت زیاد خوب نخواهد بود چراکه امکان کنترل رطوبت را ندارد.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :